Seçme ve Yerleştirme

Tayaş Gıda ‘ nın değerlerine, yenilikçiliğine uyum sağlayacak en doğru adayları istihdam etmek birincil önceliğimizdir. İşe alım sürecinde adaylar ; şirkete bağlılık, dürüstlük, saygı, eğitim düzeyi, mesleki bilgi ve tecrübesi, pozisyonun ihtiyaçlarına göre yabancı dil bilgisi, zaman yönetimi becerisi, sonuç odaklılık, analitik düşünme kabiliyetleri gibi birçok fonksiyonel ve temel yetkinlik açısından değerlendirilmektedir.

İnsan Kaynakları tarafından telefon ile mülakata davet edilen adaylara pozisyonlarına göre Yetkinlik Bazlı Mülakat uygulanmaktadır. İlk görüşmede olumlu değerlendirilen adaylar pozisyonun bağlı olduğu yönetici tarafından Teknik Mülakata alınmaktadır. Teknik mülakatta da olumlu değerlendirilen adaylara Kişilik Envanteri uygulanmaktadır.

Tüm süreçlerden başarı ile geçen ve İşe alınan çalışanlara Organizasyonun Yapısı, Çalışma İlkeleri, İş Sağlığı ve İş Güvenliği bilgileri , Genel Sağlık ve Hijyen ile ilgili İş Başı Eğitiminden oluşan geniş kapsamlı Oryantasyon Eğitimi verilmektedir.